Badatelské dopoledne

budík 29.11.2023 | Akce školy

Na naší škole letos opět proběhlo 16. a 24.11. badatelské dopoledne pro žáky 4. a 5. třídy ze ZŠ Hrušek a Týnce. Letošní téma bylo „ Užitková hospodářská zvířata“. Nejprve se žáci ve dvojicích seznámili se 6 druhy nejrozšířenějších hospodářských domestikovaných zvířat – a to prase domácí, kur( slepice) a tur(kráva) domácí, koza, ovce a králík. Potom své zvíře představili ostatním – původní předek a území, pojmenování samce, samice a mláděte, způsob krmení a chovu, různá plemena a užitek pro člověka. Nakonec své nové vědomosti využili při luštění křížovky, nejlepší a nejrychlejší byl odměněn sladkostmi.

Ve druhé části dopoledne se pod vedením paní Dohnalové seznámili s postupem ručního zpracování vlny ovcí a lam, která byla z chovaných zvířat paní učitelky Ambrožové. Sami si mohli zkusit vlnu vyčesávat na česačce, upříst ji na ručním i elektrickém kolovrátku. Také si pak na stavu utkat kousek tkaniny, zkusit háčkovat nebo plést. Jako ukázku mohli vidět různé hotové výrobky a také raritu – utkanou přízi ze psí srsti.

Všem se takto strávené dopoledne velmi líbilo, hlavně když si mohli pohladit jedno malinké kůzlátko holandské zakrslé kozičky.

Mgr. Karla Ambrožová