Vernisáž

budík 17.06.2024 | Akce školy

Hranice nejen kolem nás

I letos se naše škola zapojila do celostátního, pardon, vlastně už mezinárodního výtvarného projektu Umělci po škole. Slečna umělkyně Dorka Hlinková pracovala necelé dva měsíce s našimi osmáky, konkrétně 8. B,  a společně se zamýšleli a tvůrčím způsobem se snažili uchopit a zpracovat HRANICE, což bylo téma letošního ročníku. Hranice států, hranice, na které byl upálen Jan Hus, hranice osobního prostoru, hranice tolerance, hranice dobra a zla v každém z nás, hranice mezi životem a smrtí, překonávání svých hranic – limitů, překročení hranice a její následky….. a spousta dalších významů slova HRANICE rezonovala v myslích našich teenagerů a vykrystalizovala do pěti témat, poté skupin a následně výtvarných prací.

Na zdařilé vernisáži v neděli 16.6., která proběhla na naší sokolovně a na které zahrála místní cimbálová muzika Lusk a zazpívali naši osmáci, jsme mohli zhlédnout Zrcadlo odpuštění (hranice dobra a zla ve mně), Chaotické přátelství (hranice vztahu), Finální řešení (hranice odolnosti vůči urážkám), Pojď si hrát (hranice smyslů) a Jak by to mohlo být (hranice multivesmíru) – což jsou názvy děl našich osmáků, ale také zajímavé výtvarné počiny dětí ze základních škol v Hruškách, Lužicích a Mikulčicích.

Děkujeme organizátorům a těšíme se na příští ročník a další zajímavé téma!

Skupinky a jejich díla:

Zrcadlo odpuštění – rozbité a opět slepené zrcadlo doplněné bíločernými křídly a svatozáří, autoři: Lea Kurková, Adam Novotný, Jáchym Fojtík, Teodor Hetmánek, Petr Veselka

Chaotické přátelství – malba s otisky rukou, které se vztahují k sobě a jsou odděleny klikatou čarou, autoř: Amálie Neustifer, Stella Straková

Jak by to mohlo být - noviny, částečně zničená tiskovina z r.2077, autoři: Jiří Slezák, Radek Krejčí, Alex Příkazský, Michal Baránek

Pojď si hrát – hra pro všechny věkové kategorie, autoři: Veronika Poláková, Zuzana Kuřímská, Magda Strmisková

Finální řešení – šedá postava v životní velikosti posetá nalepenými lístečky s urážlivými nápisy, autoři: Adéla Čechová, Eliška Zourková, Natálie Polednová, Dominika Krčmářová