Zážitky z představení

budík 02.11.2023 | Akce školy

„Mrazilo mě z toho.“

„Bylo to dramatické a smutné.“

„Až moc skutečné. Silné pocity.“

„Vše se nás týká!“

„Zapůsobilo to na mě. Bylo to velice emocionální, dost dojemné. Silný příběh.“

„Bylo to zajímavé a mrazivé.“

„Bylo to velmi depresivní. Odnesl jsem si z toho, že naděje dává sílu. Líbilo se mi všechno.“

„Byla to hrozná doba, takovou bych nechtěl zažít. Představení bylo dobře provedené a skvěle vysvětlená doba i pro děti a dospělé. Doufám, že se takového nic nestane.“

„Bylo to hodně emoční. Zaujala mě nahrávka Kláry, která přežila koncentrační tábor¨.“

„Nechtěla bych žít za války. Představení bylo dojemné.“

„Bylo to výborné! Na mě to zapůsobilo velmi emočně, já jsem sice neplakal, ale někteří jo. Vzal jsem si z toho to, že i když je válka 400km od našich hranic, tak mi to není jedno. Určitě bych chtěl na podobné ještě jednou.“

„Silné. Tvrdé.“

„Hodně emotivní.“

Toto jsou reakce našich osmáků a deváťáků na divadelní představení Klára 3847, které jsme měli možnost zhlédnout 1. listopadu v koně Koruna Břeclav. Téma druhé světové války podané z pohledu mladé židovské ženy Kláry – její zážitky z přiostřující se situace doma na Slovensku, převozu do koncentračního tábora, děsivého života plného smrti v Osvětimi, z pochodu smrti lemovaného mrtvými těly, z nebezpečí znásilnění (trochu paradoxně) od ruských „osvoboditelů“ – byly našim teenagerům skvěle a zároveň surově představeny divadelním souborem z Litvínova. Tato jedinečná hra vznikla podle vzpomínek paní Kláry, která tohle všechno jako dívka židovského původu skutečně prožila, přežila a jen na naléhání okolí po mnoha letech byla ochotná zapsat. Drama bylo o to působivější, že hlavní roli hrála její vnučka a ve hře účinkovala starší dáma, která paní Kláru osobně velmi dobře znala.

Jednu scénu z jejích vzpomínek použil i režisér Steven Spielberg ve filmu Schindlerův seznam, jemuž se knížka dostala do rukou od Klářiny sestry, žijící v Kanadě. Tyto dvě ženy byly jediné, které z celé rodiny přežily.